Bezlepkové lievance

Bezlepkové lievance s domácou karamelovou polevou (videorecept)

Autor receptu: potravinarskavyrobaliana

Postup

  1. Elektrickým šľahačom vymiešame vlažné mlieko, cukor, vajcia, soľ, droždie, Cake mix a olej. Cesto necháme 15 minút odstáť. Keďže Cake mix obsahuje kypriace látky, droždie môžeme v tomto recepte vynechať.
  2. Medzitým pripravíme karamelovú polevu. Vodu a cukor dáme do vyššej nádoby a zohrievame na najvyššej teplote. Keď dosiahneme bod varu, hrniec prikryjeme ideálne priehľadnou pokrievkou, aby sme mohli sledovať proces karamelizácie. Hneď ako začne karamelizácia, teplotu znížime na polovicu a odsledujeme karamel, aby mal nami požadovanú farbu. Po celý čas karamel nemiešame. Na záver vmiešame smotanu na šľahanie, maslo a soľ. Množstvo soli prispôsobíme vlastnej chuti, na zvýraznenie chuti pridáme pár kryštálikov, ak chceme slaný karamel, pridáme cca polovicu kávovej lyžičky. Ak vznikli hrudky, za stáleho miešania ich roztopíme na sporáku.
  3. Lievance pečieme z oboch strán do zlatista na vymastenej panvici.
  4. Pred servírovaním potrieme džemom, ozdobíme ovocím a polejeme karamelovou polevou. Na posypanie môžeme použiť dekoračný nerozpustný práškový cukor Liana.