Baraní vývar

Baraní vývar so zemiakovými haluškami (videorecept)

Autor receptu: sons

Veľa ľudí tvrdí, že baraninu neje kvôli vôni. Je to však veľmi zdravé mäsko, a ak máte možnosť sa dostať k mladej baraninke, neváhajte.* Verte, že svojmu zdraviu len prospejete. Ten, komu nepoviete čo ste varili, ani nebude vedieť, aký zdraviu, duši a sile prospešný vývar jedol.

Suroviny

Postup

  1. Do väčšieho hrnca vložíme dobre opláchnutú baraninu. Zalejeme dostatkom vody, posolíme, pridáme korenie, domácu vegetu a privedieme k varu.
  2. Keď voda v hrnci s baraninou začne vrieť, sitkom pozbierame penu, aby vývar ostal číry.
  3. Ďalej do hrnca vložíme asi pol hlavičky očisteného cesnaku, pór, cibuľu so šupkou zbavenú koreňa, a ošúpaný zemiak. Za pomalého varenia varíme asi hodinku.
  4. Akonáhle začne byť pór, cibuľa alebo zemiak mäkký, vyberieme ich, aby sa nerozvarili a nezakalili vývar.
  5. Medzitým si očistíme a nastrúhame zvyšné 2 zemiaky. Vymiešame s múkou na haluškové cesto a uvaríme halušky v slanej vriacej vode. Keď halušky vyplávajú na povrch, scedíme ich.
  6. Keď baraninka zmäkne, pridáme očistenú koreňovú zeleninu a po zovretí aj zvyšok cesnaku, ktorý prelisujeme.
  7. Varíme ďalej dovtedy, kým zelenina zmäkne. Potom pridáme na polky prekrojenú očistenú bielu papriku a po chvíľke odstavíme.
  8. Počkáme asi 20 minút, aby sa všetky chute krásne spojili.
  9. Do taniera naberieme halušky, pridáme trošku mäska a zalejeme horúcim vývarom. Pohladí dušu, napraví žalúdok a vyženie akékoľvek prechladnutia.