Baklažánová nátierka

Autor receptu: kltko

Jedna z variácií na blízkovýchodné pomazánky, s možnosťou mnohých úprav.

4
porcie
30 minút
príprava

Suroviny

Postup

  1. Pokiaľ je baklažán starší, rozkrojíme pozdĺžne a jadierka vyberieme. Nešúpeme. Mladší alebo s vybranými jadierkami nakrájame na asi centimetrové plátky a posolíme. Rozpis je na cca 250 - 500 g baklažánu, ako pri všetkých pomazánkach je dávkovanie ostatných surovín dosť variabilné podľa chuti. Necháme nakrájané plátky aspoň 15 minút "zapotiť", kľudne aj hodinu.
  2. Plátky v sitku opláchneme a odkvapkáme a prudko opražíme do mäkka buď vo fritéze, alebo na panvici na oleji. Na tanieri, v miske necháme schladnúť. Podľa možnosti sa snažíme dobre odkvapkať od oleja, aby neboli priveľmi mastné (preto je fritéza šikovná).
  3. Baklažán vložíme do mixéra (alebo v miske s tyčovým mixérom), pridáme tahini pastu, očistený cesnak, citrónovú šťavu, soľ, koreniny a rozmixujeme na hladkú pastu. Soľ, koreniny a citrónovú šťavu pridajte najprv menej, prípadne po mixovaní doplňte na svoju chuť a ešte premixujte. Hlavne cumin niektorým ľuďom nemusí vo väčšom množstve chutiť.
  4. Podávame na suchej hrianke, alebo do pasty namáčame arabský chlieb. A samozrejme, čerstvá zelenina podľa chuti a aktuálnej dostupnosti.