Kysnuté orechové koláče

Badambura

Autor receptu: ivanaaalexi

Recept na toto azerbajdžanské pečivo som zahliadla kdesi na internete, no nikde som nenašla slovenský recept. Bola by určite škoda nevyskúšať :)

15
porcií
120 minút
príprava
12 minút
na 200 °C

Suroviny

Postup

  1. Z mlieka, droždia a cukru si urobíme kvások. Necháme chvíľu odpočívať a pridáme ostatné suroviny a vypracujeme cesto. Ak nám hviezdy prajú, vznikne krásny nelepivý bochníček. Ak sa tak nestane, ďalej sa ani nesnažte.
  2. Cesto si rozdelíme na 6 častí, ktoré zľahka posypeme múkou a necháme chvíľu odpočívať.
  3. A teraz začne zábava. Každý z tých malých bochníčkov rozvaľkáme ako sa len dá. Keď sa už nedá, začneme ho zľahka naťahovať od stredu rukami. Neverte videám na youtube, vôbec to nie je také super.
  4. Keď máme rozťahané cesto na maximum a myslíme si, že to najhoršie máme za sebou, preložíme ho na inú podložku. Pri treťom až štvrtom pokuse budete mať už vlastné "know-how".
  5. Po úspešnom premiestnení cesta ho natrieme rozpusteným maslom. A opakujeme bod č.4 ešte päťkrát.
  6. Keď sa po dlhých útrapách dopracujeme k tomu, že natrieme maslom posledné cesto, zvinieme ho do rolády. Pokrájame na asi 2 cm široké kolieska. Do jednej strany kolieska pichneme prst (asi tak do polovice kolieska) a vytvarujeme niečo pripomínajúce mištičku. Do tej mištičky lyžičkou naložíme zmes mletých orechov a cukru. Opatrne spojíme kraje, až nám vznikne lodička. V tejto fáze som už dokázala robiť aj čosi iné ako nadávať, tak som sa pustila do fotografického zdokumentovania.
  7. Takto nejako vyzerajú lodičky. Uznajte sami, sú rozkošné! Skoro by som povedala, že stoja za tú námahu. Skoro.
  8. Pečieme na 200 stupňov. Úprimne, neviem, ako majú vyzerať. Niekde sú biele a inde zasa tmavohnedé. Zvolila som zlatú strednú cestu.
  9. Už ostáva len pocukrovať a počkať, kým vychladnú. Dobrú chuť!