Jablkový koláč

Apple Pie podľa Mariny Laduda (videorecept)

Autor receptu: sons

Speváčka a skladateľka Marina Laduda nám upiekla tradičný americký Apple Pie, ktorý však môžete naplniť aj mrazenými čerešňami, marhuľami, broskyňami alebo jahodami.

40 minút
na 190 °C

Suroviny

Postup

  1. Maslo nakrájame na kocky a dáme do chladničky. V mise kuchynského robota zmiešame múku, cukor a soľ. K múčnej zmesi pridáme nakrájané studené maslo a na pomalej rýchlosti vymiešame cesto. Počas miešania pridáme do cesta ľadovú vodu. Vymiesené cesto rozdelíme na dve časti, ktoré uložíme na 40 minút do mrazničky, alebo na 2-6 hodín do chladničky.
  2. Kým sa cesto chladí, pripravíme jablkovú plnku. Očistíme a nakrájame jablká na 1/2 cm hrubé mesiačiky. Najlepšie je použiť kombináciu jabĺk Granny Smith a Pink Lady, alebo Gala pre vyváženú hladinu sladkokyslej chuti. K nakrájaným jablkám pridáme cukor, ocot, škoricu, kardamóm, zázvor, muškátový oriešok a dobre premiešame. Na koniec k jablkám primiešame múku.
  3. Cesto vyberieme z mrazničky a necháme postáť, aby sa dalo vaľkať. Jednu časť cesta rozvaľkáme do tvaru kruhu na hrúbku približne 3 mm. Cesto opatrne vložíme do koláčovej formy a vytvarujeme boky. Cesto vidličkou popicháme a formu s cestom dáme do chladničky, kým nespracujeme druhú časť cesta.
  4. Druhú časť cesta vyvaľkáme a pokrájame na 3 cm široké pásy. Vychladnutý koláčový základ vyberieme z chladničky, rozvrstvíme jablkovú plnku a zakryjeme pripravenými pásmi cesta, ktoré navzájom prepletieme do tvaru mriežky. Z koláča odrežeme prebytočné cesto.
  5. Koláč potrieme vajíčkom rozšľahaným s 2 PL mlieka. Posypeme škoricovým cukrom a pečieme v rúre predhriatej na 190 °C približne 40 minút.