Cibule a její strouhání, mixování /kutrování/

hajihaji 12. mája 2018 o 10:45

Vzhledem k tomu, že se pod patřičný recept nedostanu, zakládám diskuzi na výše uvedené téma zde. Mám takovou zkušenost, že cibule nastrouhaná na kovovém struhadle, či mixovaná /kutrovaná/ ve většině případů zhořkne. Hledala jsem přes google postřehy, zkušenosti - doporučuje se strouhat cibuli na skleněném či umělohmotném stuhadle, aby nedošla do styku s kovem struhadla. Mno, takvou akci si neumím představit, nejen cibule se na takovém struhadle strouhá velmi špatně. Také někdo vzpomíná, že nastrouhaná mladá cibule zpravidla nezhořkne.Nějaká vychytávka určitě existuje a tak dávám k lepšímu tuto diskuzi: » www.odpovedi.cz/otazky/proc-cibule-ktera-se-naseka-robo...
Nabízí se tedy několik možností: - rychle s nadrcenou cibulí pracovat, aby se k ní nedostalo moc vzduchu a druhá možnost - rychle ji posolit. Přikláním se k soli. Určitě to vyzkouším. Máte jinou zkušenost, přátelé?

Také jsme tu několikrát probírali konzum syrové cibule, která může strávníkům dělat problémy zvláště sloučeniny síry/. Syrovou cibuli nakrájím na plátky nebo na drobno, rozložím ji na talířek a použiju jednu z možností: 1. jemně cibuli osolím nebo 2. pokapu citronem. Nechám chvíli vydechnout. Pak ji použiju buď na přímou konzumaci /na rybičky, chleba ve vajíčku, chleba se sádlem apod./ a nebo do salátů všeho druhu. Cibule posolená trochu zhadrovatí, cibule pokapaná citronem drží tvar. Pro trávící trakt je daleko přijatelnější, stravitelnější a nezlobí.
Pro úplnost přikládám text z wikipedie o cibuli: » cs.wikipedia.org/wiki/Cibule_kuchy%C5%88sk%C3%A1...


Jak už tu jednou vzpomenul @Klukodvody - co Moravák, to cilbuložrout. U mě to sedí dokonale. Cibuli miluji ve všech podobách, je to moje srdcovka!

Přeji všem krásné dny, plné lásky a radosti nejen k vaření!

@zareaguj


20 odpovedí:
 • používateľ nemá avatarjozka2 14. júla 2018 o 15:42

  Chcela som napisat,preliat horucou vodou,ale vidim,ze ma Lilu 212 predbehla.Prelievam cibuli nakrajanu aj do zem salatu,ten potom nema tendenciu rychlo sa pokazit a prelievam podla velkosti namocim aj ked zavaram s cibulou huby,salaty atd.Neprelievam,ked nakladam kapustu tam prebieha fermentacia tak to nevadi,inac vsade prelievam a nemam problem ,ze sa nieco pokazi.Mladu cibulku pokrajam aj 2 zvazky naraz posolim polejem sitronovou stavou,drzim v skle alebo zavickujem do plastiku,mame to aj 3 dni, nie je horka a je vyborna.
  @zareaguj
 • lilu212 - fotkalilu212 26. mája 2018 o 10:29

  Nedavno som sa dozvedela, že sa nakrajana cibula musi zaliat horucou vodou aby nebola horka., ak by sa mala použiť surova ( napr. do zeleninovych salatov ), tak by sa malo do tej cibule zaliatej horucou vodou pridat trošku octu/citronovej šťavy a trošku cukru a nechať vyluhovať asi 10 min., pred použitím tu cibulku precediť......ja som si to otestovala......a naozajstna pochuťka.
  Pozn. To cibulka presnejšie kyselina sírova je zodpovedna za to že sa nože tupia po jej krajani.
  Prajem všetkym pekny a uspešny deň
  @zareaguj
   1x haji
 • mijaita - fotkamijaita 17. mája 2018 o 20:35

  @Kvakac (17.5.2018 20:31)

  I tvary jsou soucasti vareni a pripravy jidel. Alespon u me velmi. Takze te chapu! Ja tu cibuli namackam do sadla nebo i masla, protoze maslovy chleba take miluju s cibuli. Proste pulkolecka a pres to vlak nejede :-)
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarhaji 17. mája 2018 o 20:35

  Na chleba ve vajíčku půlkolečka cibule, na chleba se sádlem nadrobno. K tlačence aj tak, aj tak.
  @zareaguj
 • kvakac - fotkakvakac 17. mája 2018 o 20:31

  @Mijaita (17.5.2018 15:20)

  Ja mám rád vrstvu tej cibule a keď som ju krájal na polkolečka, tak mi pri jedení vychádzala von z chleba. No keď nakrájam na drobno môžem dať väčšiu vrstvu a keď stlačím krajce, tak tam lepšie drží a nevypadne.
  @zareaguj
   1x haji
 • kvakac - fotkakvakac 17. mája 2018 o 20:25

  @Kimlo (17.5.2018 15:16)

  Dávnejšie jeden kolega mi chcel meniť za klobásu. Jeho žena neznášala pach cibule, tak chuďak cibuľu nemohol ani on jesť. Tak som mu potom občas doniesol. Máš pravdu je to zákusok.
  @zareaguj
   1x haji
 • mijaita - fotkamijaita 17. mája 2018 o 15:20

  @Kvakac (17.5.2018 14:43)

  Tu cibuli na tenka pulkolecka, ne na drobno! :-)
  @zareaguj
   2x kvakac, haji
 • kimlo - fotkakimlo 17. mája 2018 o 15:16

  @Kvakac (17.5.2018 14:43)

  Taký dobrý cibulák je najlepší zákusok... :-P
  Vegetariáni a vegáni nech nečítajú, to nikdy nepochpia :-D
  @zareaguj
   2x kvakac, haji
 • bubaya - fotkabubaya 17. mája 2018 o 15:13

  @Kvakac (17.5.2018 14:43)
  Mne stačí aj jeden, dobrá domáca slaninka nakrájaná na malé kocky a na to pokrájaná cibuľa. A taký ten krajec cez celý peceň, čo až ruku ohne.
  @zareaguj
   2x kvakac, haji
 • kvakac - fotkakvakac 17. mája 2018 o 14:43

  Strašne mám rád dva krajce chleba natreté domácou masťou. Tie spojiť a medzi ne dať nakrájanú cibuľu, zabaliť a zobrať to do práce. Potom po pár hodinách to všetko nasaje a to je pochúťka. Ja to vymením aj za klobásu. Inak keď chcem cibuľu mixovať tiež najskôr krájanú podusím na masti a potom ju mixujem.
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarhaji 17. mája 2018 o 13:48

  @Kecupicek (17.5.2018 11:17)
  Jsi milá, ráda se podělím - o své zkušenosti, nebo s jinými - o jejich zkušenosti. Obohatím své postupy aj život. Na hodně věcí jsem musela přijít sama, hodně věcí jsem načetla a hodně věcí mi přinesli moji blízcí, milí, přátelé, známí, aj na Vareche. Ráda vařím, peču a žiju. A /nejen/ s cibulí jde všechno líp!
  Přátelé, všem děkuji za vaše diskusní příspěvky, zkušenost, postupy - za sdílení - jak poučné a milé! Víc hlav víc ví.
  @zareaguj
   1x kvakac
 • používateľ nemá avatarkecupicek 17. mája 2018 o 11:17

  Si naozaj velká šikulka, máš môj obdiv. Robíš pre začiatočníkov skutočne záslužnú prácu. Je vidieť, že ťa to baví. Jó to bych si dala ! Chlieb s cibuľou. Idem pre cibuľu do skleníka.@Haji

  @zareaguj
   2x haji, kvakac
 • používateľ nemá avatarelka333 14. mája 2018 o 14:24

  Ja si cibulu mrazim pokrajanu na drobno v zip-lock sackoch a nie je horka . Odsypem si z nej Rovno do horuceho oleja, poprazim...pridam maso a pod. Takto si pripravujem aj cesnak.
  @zareaguj
   3x haji, 45678, kvakac
 • rulik - fotkarulik 13. mája 2018 o 20:07

  len by som možno doplnil, kedysi neboli nože také kvalitné, z tých "plecháčov" sa mohlo niečo pri krájaní uvolňovať aj do cibuli, v súčasnosti nerezové nože aj riady sú kvalitné, z tých sa nič neuvolňuje, takže môžeme byť kľudný, a druhá vec-nikdy nepripravujem cibuľu do zásoby, strúham alebo krájam len toľko, koľko spotrebujem, väčšina jedál na druhý deň nevyzerá vábne
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarviera1 12. mája 2018 o 21:16

  @Haji

  Žiaľ,recept som nevidela,ale pravdepodobne autor/ka strúhal/a alebo mixoval/a cibuľu.Ak potrebujem úplne najemno,použijem cibuľový prášok (dostať v predajniach korenín),nemá síce razanciu,ale vôňu a chuť dodá.Do nátierok krájam malé cibuľky,do zemiakového šalátu blanžírujem,ale dávam jej viac ako som dávala kedysi surovej (robím to kvôli starším členom rodiny,ktorí mali problém s nadúvaním).Cibuľa sa nepredpripravuje pred použitím do jedla,krája sa tesne predtým,inak zhorkne (ľudovo oxiduje).Osobne očistenú a už vôbec nakrájanú cibuľu ani neskladujem do druhého dňa.Ak mi zvýši,tak ju orestujem a druhý deň použijem .
  @zareaguj
 • evanaaa - fotkaevanaaa 12. mája 2018 o 18:25

  Na to, že cibuľa mixovaná za surova zhorkne, som sa presvedčila už dávno, ako mladá kuchárka, keď som rozmýšľala, ako dostať cibuľu do jedál tak, aby neboli kusy, totiž môj muž tiež od mlada neznášal cibuľu ani surovú, ani varenú a varte taký guľáš bez cibule. Tak som ju jednoducho zmixovala, lenže dlho som nevedela prísť na to, prečo má mäsová šťava akúsi železitú, nahorklú chuť, až som sa dočítala niekde, že je to tou cibuľou. Tak som ju vždy trochu povarila a až potom zmixovala, čo sa mi ale nepáčilo. Napokon som to robila tak, že som si nakrájala väčšie množstvo cibule, osmažila a až potom mixovala, čo som robila doteraz, skoro 40 rokov. No a práve včera mi muž povedal, že už ju nemusím mixovať, ale ju musím nadrobno nakrájať, čo ma ozaj potešilo. Mimochodom, surovú cibuľu na chlebe zje, to som ho postupom času tiež naučila. A aj také lečo zjedol až asi po 40 rokoch!
  @zareaguj
   3x haji, mirop, kvakac
 • bubaya - fotkabubaya 12. mája 2018 o 15:47

  Prihováram sa za tretiu možnosť - ostrý nožík a dobrá drevená doštička, nikdy mi nič nezhorklo. Do harule strúham cibuľu na nerezovom strúhadle na veľkých slzách, lenže strúham rovno do zemiakov a hneď zamiešam, aby ma neštípala, cesto je slané, takže asi nemá čas zoxidovať a zhorknúť. Jediné, čo nerobím, že si nekrájam cibuľu do zásoby, ani neodkladám nakrojenú, taká sa mi nepáči. Tiež som cibuľožrút.
  @zareaguj
   3x haji, mirop, kvakac
 • používateľ nemá avatarmirop 12. mája 2018 o 13:29

 • používateľ nemá avatarhaji 12. mája 2018 o 12:31

  @Finczi (12.5.2018 11:25)
  Nejvíc je to cítit v pomazánkách, tam je to opravdu nepříjemné, až protivné.
  @zareaguj
   1x kvakac
 • finczi - fotkafinczi 12. mája 2018 o 11:25

  Cibuľu nezvyknem pravidelne strúhať, ale občas to robievam do placiek zemiakových alebo cuketových.Nepostrehla som horkosť. Chvála Bohu som zdravá, tak ju môžem konzumovať aj surovú. Nápad s citrónom nepoznám, zasa som o niečo múdrejšia. Pekný víkend!
  @zareaguj
   2x haji, kvakac


Pridaj komentár do diskusie:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist