Spekulatius keksy (fotorecept)

Autor receptu: janger

Uz parkrat tu boli spomenute keksy Spekulatius. Mala som doma uz davnejsie dosticku na vyrobu tychto keksov. Povedala som si, ze je cas, aby som ich skusila upiect. Kedze su to tu, v Holandsku, zname a starodavne keksy, tak aj receptov je vela. Nieco som si o tom na internete precitala, poucila som sa z viacerych zdrojov (Wikipedia, muzeum) a pustila som sa do pecenia.

31 ks
porcií
20-25 minút
na 150 °C

Suroviny

Postup

  1. Najprv napisem nieco o tomto chrumkavom keksiku. Ti, ktori chcu citat len recept, tak preskocte... Spekulatius (tu sa vola speculaas) ma velmi dlhu historiu. Je znamy hlavne v Holandsku, Belgicku, Nemecku, Luxembursku, Francuzsku. Je viac teorii o vzniku tohto nazvu. Jednou z nich je, ze nazov je odvodeny z latinskeho speculum, pretoze forma, z ktorej sa keksik vytlaca, je vyrezana v zrkadlovej podobe. Dalsia moznost je od slova spekulovat. Volakedy davno boli koreniny velmi drahe a preto boli tieto keksy maskrta len pre urcitych ludi, ktori vedeli spekulovat a mohli si to dovolit.... Od 16.storocia boli koreniny lacnejsie, takze bol tento keks stale popularnejsi. V 17., 18. a 19. storoci patrilo vyrezavanie dosticiek - foriem k ludovemu umeniu. Od 19. storocia boli na ulahcenie prace uz aj rozne stroje na jeho vyrobu. Povodne sa robili tieto keksy z raznej muky. Keksy sa jedli hlavne v zime, no v dnesnej dobe su dostat uz stale. Aj ked najviac sa ich zje v obdobi sviatku sv. Mikulasa.
  2. Pripravime si korenie. Ja som pouzila hotove, uz namiesane korenie. Myslim, ze sa dost podoba nasmu pernikovemu koreniu. Mozete si ho samozrejme aj namiesat. V akom pomere, to si mozete precitat v tomto mojom recepte: http://www.varecha.pravda.sk/recepty/plneny-mandlovy-kolacik-z-holandska-fotorece/22607-recept.html Wikipedia uvadza zlozenie korenia na spekulatius v tomto pomere: Skorica, muskatovy orech, hrebicek, zazvor, kardemom, biele korenie. Pomer 8:2:2:1:1:1. A mozu byt rozne variacie s primiesanim anizu, koriandroveho semena a muskatovy kvet (kvet muskatoveho orecha).
  3. Zacneme s pripravou cesta. Nechame zmaknut maslo, (aby bolo take ako majoneza) napriklad v mikrovlnke. Dobre ho zmiesame s cukrom, mozete miesat aj s mixerom, alebo len s vareskou. Pouziva sa hnedy (bledohnedy alebo tmavohnedy) cukor. My tu mame aj druh cukru, ktory sa niekedy pouziva pri peceni, je taky vlhkejsi, lepkavejsi. Na druhy pokus som zmiesala bledohnedy s bielym jemnym krystalovym. A na treti pokus cisto len biely. Keksiky s bielym cukrom su po upeceni bledsie, ako byva spekulatius. Chcela som vyskusat rozne druhy cukru, kedze ten vlhkejsi, holandsky, na Slovensku nie je. Aby ste vedeli...
  4. Do vymiesaneho masla s cukrom pridame aj sol a cmar. Zamiesame. Myslim, ze ak nemate cmar, tak moze byt aj trosku kysleho mlieka, kyslej smotany.
  5. Muku zmiesame s praskom do peciva, s koreninami. Najskor sa mi zdalo toho korenia vela, ale nebolo. Chut je dobra. Ak mate cerstvo namlete korenie, tak potom bude chut intenzivnejsia, dala by som v tom pripade trosku menej. V strede muky spravime jamku.
  6. Dame do nej maslovo-cukrovu masu a vsetko dobre zmiesame, vypracujeme cesto. Ak by bolo cesto moc trusive, tak pridame trochu vody. Nemiesime moc dlho. Cesto zabalime do folie a dame do chladnicky.Na ako dlho, tak to sa autori receptov lisia. Citala som, ze je dobre minimalne na 12 a maximalne 24 hodin. Niektori pisu, ze staci hodinu. Moje cesto odpocivalo celu noc. Ked som piekla druhy a tretikrat, tak odpocivalo asi 2 hodiny.
  7. Ruru zapneme na 150 stupnov, horny a dolny ohrev. Cesto trosku premiesime. Ak velmi dlho odpocivalo, tak mozno bude dost tvrde. Ja si ho v tom pripade dam na par sekund do mikrovlnky. Pripravime si dosticku.
  8. Ta moja ma styri obrazky.
  9. Dosticku dobre posypeme maizenou. Niektori pouzivaju na to ryzovu muku. Natlacime do toho kusok cesta. Ostrym nozom (s tenkou cepelou) zrezeme prebytocne cesto a potom opatrne vyberieme cesto z formy. Musim povedat, ze zo zaciatku sa mi to dobre nedarilo. Tak som si formu vysypala este viac. A islo mi to stale lepsie. Nepodarilo sa mi to vyklopit, ale s pomocou nozika to islo vybrat celkom obstojne.
  10. A kedze predpokladam, ze na Slovensku nema kazdy bezne taku dosticku, tak som trosku cesta vyvalkala a narezala som par rovnych kuskov. Aj tak sa da. Ved chut je ta ista. Ulozene na plechu...Maizenu, ktora sa prilepila na keksiky, pomocou stetky-maslovacky co najviac odstranime.
  11. Pri mojom dalsom peceni som pouzila na skusku aj formicku -vykrajovacku, aby ste videli, ze aj tak sa da. Tak tu su take jesenne listky.
  12. Predtym, ako budete davat keksiky na plech, mozete spravit aj tak, ze kazdy kusok, spodnu cast potriete vodou (ja som postriekala rozprasovacom na vodu, mam taky malicky) a pritlacite to na mandlove lupene. Na plech (s papierom na pecenie) to ulozite mandlovou castou dolu. Nie vzdy byva spekulatius s mandlami, casto je holy. Takze si vyberte, ako chcete. Ja som potom uvazovala, ci ho potriem vajcom (zriedenym s vodou). Par kuskov som potrela, ale som sa bala, ze potom bude ten relief na keksiku zle vidiet, tak som to nechala tak. Reliefu to neuskodilo, ale na buduce nebudem aj tak potierat, lebo tieto male keksiky su vacsinou matne. Toto je ten moj minirozprasovac.
  13. Dame piect. Ja som piekla 30 minut, ale je to trochu dlho, keksik bol tvrdsi, ako som chcela. Na buduce skratim cas o 5, mozno az o 10 minut. Ale to si trochu sledujte. A treba to prisposobit aj podla hrubky keksu. Lebo pecu sa aj vo velkych, hrubsich formach. Ked budete mat keksik hrubsi, tak piect chvilu dlhsie. Keks ma byt cely chrumkavy, nie vnutri makky. No a takto mi vysli...Pri druhom peceni som piekla na 150 stupnov, ale len 25 minut. A cast som skusila na 175stupnov, 15 minut. Obidve moznosti su celkom dobre, ale mne sa viac paci na tych 150 stupnov, 25 minut. Tie na 175 boli trosku tmavsie.
  14. A tu su aj tie rovne...a aj pohlad odspodu.
  15. A este mi neda....Boli sme raz v pekarskom muzeu, spravila som tam fotky. Tak mozno si niekto rad pozrie. Takto robili Spekulatius pekari volakedy....
  16. Aj taketo byvali stare dosticky...
  17. No a stary stroj....
  18. Mam tu na Vareche este jeden recept na plneny Spekulatius kolacik, to je trosku iny druh, velmi chutny s mandlovou plnkou: http://www.varecha.pravda.sk/recepty/plneny-mandlovy-kolacik-z-holandska-fotorece/22607-recept.html No, ale som sa napisala! Tak uz koncim. Viac bodov sa uz aj tak neda pridat ;-). Ak by ste niekto vyskusali, dufam, ze sa podari a ze bude chutit.