Pražené čínske pirôžky guotie (fotorecept)

Autor receptu: hkbarbie

Tuto cinsku specialitu oblubuje moja dcera a tak ich robim minimalne raz do tyzdna. Daju sa zmrazit a vzdy potom uvarit cerstve. Cinske pirozky sa vo vseobecnosti volaju dziaodzi (citaj s makcanom na prvom dz) alebo po anglicky jiaozi. Potom uz podla sposobu konecnej pripravy sa but volaju shuijiao (svejdzao; citaj s makcenom na s a dz) alebo guotie ak su prazene na oleji pripadne zhengjiao ak su varene nad parou. Najchutnejsie su na Taiwane, ale tie nase co varime doma su tiez vyborne :-)

3
porcie
30 minút
príprava
10 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Najprv si pripravime cesto. Muku dame do misky, v strede urobime jamku a vlejeme vriacu vodu. Vsetko premiesame vydlickou alebo cinskymi palickami. Nechame vychladnut asi 1 minutu, aby sme mohli s cestom pracovat. Cesto pekne vyhnietime na pomucenej doske asi 5 minut. Cesto ma byt elasticke a vlacne ako na nase pirohy, takze pridame muku ak je potrebne. Prikryjeme utierkou a nechame postat 30 minut. Zatial si urobime plnku.
  2. Zelenu cibulku rozrezeme pozdlzne a nasekame na drobno. Vsetko do plnky musi byt nasekane na drobno, aby sa nam s plnkou dobre pracovalo pri lepeni pirozkov. Nasekame listy cinskej kapusty podobnym sposobom a tiez zazvor. V miske zmiesame cibulku, kapustu, zazvor, mlete maso, maizenu, sojovu omacku, ryzove vino (mozeme nahradit nasim bielym vinom), sezamovy olej (mozeme nahradit nasim olejom aj ked to nie je presne to iste) a cukor. Vsetko spolu poriadne premiesame. Chcem upozornit, ze maso dopredu neprazime, lebo potom strati stavu a ide o to, aby boli pirozky zvnutra pekne stavnate.
  3. Pripravime si kolieska z cesta. Odstate cesto rozdelime na 2 casti. Kazdu polovicu vyvalkame na sulky dlhe 23 cm. Noz si jemne poprasime mukou a kazdy sulok pokrajame na 12 rovnakych kuskov. Kusky zakryjeme navlhcenou utierkou. Potom z kazdeho kusku urobime v dlaniach gulku a zase prikryjeme vlhkou utierkou, aby nam nevyschli. Potom kazdu gulku vyvalkame na maly kruzok v priemere 10 cm. Cesto by malo byt asi 1-2 mm hrube.
  4. Lepime pirozky. Do lavej ruky (pre pravakov) si zoberieme kruzok cesta, do stredu dame priblizne 1 cajovu lyzicku plnky.
  5. Jednu tretinu kruzku potrieme "lepidlom", ktore si pripravime z 50 ml vody a 1 PL maizeny.
  6. Lepime sprava do lava a to tak, ze zvysne 2/3 cesta naskladame ako ked skladame zaclonu na zavesenie alebo do "vejarika".
  7. Cesto nenatahujeme, len naskladame okraje tak, aby sa nam zmestili do tej jednej tretiny, ktoru sme potreli lepidlom. Potom este pekne stlacime, aby sa pirozky nerozlepili.
  8. Takto vyzera hotovy piroh spredu
  9. a zozadu
  10. a cely plech
  11. Pirozky uvarime - uprazime. Na panvicu si dame zohriat 2 PL oleja (najlepsie je pouzit teflonovu panvicu, aby sa nam nelepili). Pirozky ulozime na olej a zalejeme 250 ml. vody.
  12. Prikryjeme prikryvkou a varime na stredne velkom plameni 7 minut az pokial sa nevypari vsetka voda. Plamen znizime na minimum alebo prelozime na najmensi horak a nechame dopiect este asi 5 minut. Ide o to, aby sa nam spodok pirozokov pekne pripiekol, ale aby boli uvarene. Hotove vyberieme s panvice a servirujeme s cinskym octom, do ktoreho pirozky namacame. Moze byt aj maltovy ocot. Dobru chut!
  13. Tieto iste pirozky mozeme aj uvarit vo vriacej vode asi 7-10 minut ako ked robime nase slovenske. Potom sa volaju suijiao. Tiez ich namacame do octu, do ktoreho si mozeme kvapnut 2-3 kvapky sojovej omacky.