Knedľa

Pravá bavorská knedľa

Autor receptu: bubaya

Bavorská, a takmer totožná rakúska žemľová knedľa sa hodí aj na vianočný stôl. K pečenému mäsu, ku kačke, paprikášu, segedínu.....a absolútna špička - ku kuriatkam na smotane, ale dobré sú aj dubáky. Je tu plno receptov, ale tento je skutočne z Bavorska, z Mníchova. A to doslova. Bavoráci používajú buď žemľové kocky, alebo žemle, nakrájané na tenké plátky. Ale mne sa viac páči knedľa kockovaná, je kyprejšia a na reze vyzerá efektne. A príprava je jednoduchá, na rozdiel od našej, kysnutej.

4 - 6
porcie
15 minút
príprava
20 minút
na 100 °C

Suroviny

Postup

  1. Suché žemle, alebo rožky nakrájam na kocky. Bavorská alebo rakúska kaiserka má cca 80 gramov, ak sú rožky menšie, treba ich viac. Pečivo musí byť z bielej múky, nie ražné, celozrnné, so semiačkami. Vložím do väčšej misy. Prelejem horúcim mliekom a ihneď prikryjem, nechám postáť , kým si pripravím ostatné prísady. Niekedy si skrátim cestu a kúpim hotové kocky, na Slovensku ich dostať v Kauflande. Len pozor, v recepte na sáčku sú 4 vajcia na 250 g, a je z toho praženica, nie knedľa, nedržte sa receptu, ja som sa nechala ošáliť a nedopadlo to dobre.
  2. Cibuľu nakrájam nadrobno a na masle, alebo oleji opečiem do sklovita. Pozor, nepripáliť! Cibuľu odstavím, pridám 1 - 2 PL nakrájanej petržlenovej vňate, aby sa rozvoňala v teplom tuku. Ja pridávam len jednu, ale recept hovorí dve. A dám si variť vodu s 1 PL soli do veľkého hrnca
  3. Rozšľahám si dve celé vajcia. K zmäknutým kockám pridám vajcia, cibuľu s petržlenom. Podľa chuti posolím, pokorením. Bavoráci dávajú aj muškátový oriešok, ale mne to nechutí. Kto má rád, môže si pridať. Masu dobre premiešam rukami, postupujem v mise od dna nahor, aby sa všetko dobre prepojilo. Preto je vhodná veľká misa, aby kocky nelietali po kuchyni. Ak by bolo cesto veľmi lepkavé, lebo sú veľké vajcia, pridám trochu polohrubej alebo hrubej múky.
  4. Mokrými rukami formujem knedle veľkosti marhuľových, alebo menšieho tenisáku. Dobre postláčam a zaguľatím. Knedle dávam do mierne sa variacej vody. Potom ešte stíšim plyn, aby sa voda len trochu hýbala.
  5. Knedle sa pomaličky varia cca 20 minút BEZ pokrievky. Ak varím knedle menšie, stačí aj 15. Vždy jednu vyberiem a ochutnám, či už je hotová. Vnútri nemá byť mokrá, vtedy je nedovarená. Alebo už rozvarená.
  6. Bavoráci robia aj variantu s údenou slaninou, tá sa podáva hlavne ako samostatné jedlo s kyslou kapustou. Cca 200 - 250 g dobrej údenej prerastenej slaniny sa na panvici opečie, nie do chrumkava, pridá sa cibuľa, petržlen... Vtedy netreba dávať tuk, slanina pustí vlastný. V Bavorsku slanina nie je taká preúdená, ako u nás, so slovenskou by som to asi neskúšala, tá prehluší všetko.
  7. Knedle neohrievajte v mikrovlnke, lebo sa vám scucnú na také tvrdé kúsky. Len nad parou, alebo v panvici na tuku. My nejeme pšenicu, ja si občas upečiem z bielej 650ky múky špaldový chlieb, nakrájam na kocky, vysuším a mám polotovar.