Maďarská kuchyňa

Maďarská kuchyňa


Maďarská kuchyňa - recepty:

«1...5 6 7 ...44 »
Zemiakové lángoše kyprých tvarov (fotorecept) Zemiakové lángoše kyprých tvarov (fotorecept) Vaše

Čo so zvyškom varených zemiakov z nedeľného obeda? Povedzme chutný lángoš a k tomu fazuľový krém na kyslo.

Jogurtové langoše (fotorecept) Jogurtové langoše (fotorecept) Vaše

Z kúpania v Maďarsku keď som mala asi 4 - 5 rokov si pamätám jedine náramne chutné langoše. Viac krát som langoše robila aj ja, podľa osvedčených receptov, ale nikdy to nebolo ono. Aj dnes som usmažila niekoľko na obed, pravdaže neboli ako tie kedysi, ale chutili a hlavne, dozvedela som sa ako ich treba robiť. Základné cesto som si požičala od @maminalucie ale trošku som ho pozmenila podľa svojich chuťových buniek.

Bokoli - rómsky oškvarkový chlieb podľa Margó Bódi (fotorecept) Bokoli - rómsky oškvarkový chlieb podľa Margó Bódi (fotorecept) Vaše

Tento krásny a výborný recept patrí veľkej rómskej speváčke a vynikajúcej kuchárke - pani Margó Bódi, pripravovala ho spolu so svojou švagrinkou Ági na TV paprika k sýtej fazuľovej polievke s kyslou kapustou, pripravila som ho aj ja podľa nej a môžem len potvrdiť, že je úžasný ako všetky jej recepty, rada sa podelím o túto dobrotu s milými varecháčmi.

Moje super Lečo Moje super Lečo Vaše

Takto ho robieval môj otec. česť jeho pamiatke. Najradšej ho má moja priateľka.

Pastiersky rebierkový perkelt (fotorecept) Pastiersky rebierkový perkelt (fotorecept) Vaše

Perkelt je z bravčových rebierok..úplne čerstvé som dostala od farmára..tento perkelt som jedla vlani v Maďarsku v csárde a môžem potvrdiť, že bol vynikajúci...ja som ho jedla s úžasným maďarským chlebíkom ako páperie..volali ho pastiersky preto, že ho takto pripravujú pastieri v kotliku pri pasení stáda a pridávajú do neho aj čerstvú materinu dúšku..všetko spolu v jednom hrnci...

Posúch so smotanou, údenou klobásou, slaninkou, červenou cibuľou a cesnakom (fotorecept) Posúch so smotanou, údenou klobásou, slaninkou, červenou cibuľou a cesnakom (fotorecept) Vaše

Dávno sme nemali posúch, dnes som ho spravila z chlebového cesta, na vrch som dala kyslú smotanu, domácu pikantnú údenú klobásu, domácu údenú slaninku, červenú cibuľu a cesnak, okorenila som čiernym korením a majoránom.

Morčacie žalúdky podľa Eszterházyho (fotorecept) Morčacie žalúdky podľa Eszterházyho (fotorecept) Vaše

Morka patrí medzi lahôdky a rovnako aj jej vnútornosti, mala som morčace žalúdky a pripravila som ich podľa grófa Eszterházyho, ktorý bol veľkým gurmánom, jeho recepty sa zachovali a sú podnes deň veľmi obľúbené.

Sedmohradské Mititei - valčeky z mletého mäsa (fotorecept) Sedmohradské Mititei - valčeky z mletého mäsa (fotorecept) Vaše

Ide o tradičný sedmohradský recept z viacerých druhov mletého mäsa, zvyčajne hovädzieho a jahňacieho mäsa, tieto sa obyčajne grilujú nad dreveným uhlím alebo opekajú na oleji. Bez Mititei sa nezaobíde žiadna slávnosť na voľnom priestore, má veľa obmien a kombinácií, odlišných od domu k domu v malých obmenách.

Erős Pista po mojom (fotorecept) Erős Pista po mojom (fotorecept) Vaše

Milujeme ostré jedlá, rada používam do jedál svoj pálivý krém, pridávam recept, kto chce, môže vyskúšať :-)

Eszterházy rezy (fotorecept) Eszterházy rezy (fotorecept) Vaše

O labužníkovi všetkých čias som už písala pri roštenke..medzi jeho labužnícke pochúťky patrili aj sladkosti..jeho torta je svetoznáma s jej jedinečnou kresbou, ktoré charakterizuje všetky sladkosti Esztarházy...pokúsila som sa upiecť výborné rezy cesto aj krém je orechové..jeho kresbu som sice presne nestvárnila, lebo nie som jeho dvorná kuchárka.-)

Eszterházy  roštenka (fotorecept) Eszterházy roštenka (fotorecept) Vaše

Meno Eszterházy je známe po celom Uhorsku a Rakúsku..významným nositeľom tohto mena bol barón Pál Eszterházy..bol považovaný za jedného z najväčších labužníkov tej doby..dnes už je toto meno známe iba z jedálnych lístkov..najznámenjšia je jeho torta a roštenka...dnes som ju uvarila a môžem iba súhlasiť s jeho labužníctvom, lebo toto je veľmi chutné jedlo...jeho dvorný kuchár mal iste jeho obdiv..škoda, že nežijem v tej dobe, možno by som mu bola skvelou kuchárkou...

Tradičné sadlovníky (fotorecept) Tradičné sadlovníky (fotorecept) Vaše

Bola zabíjačka, bolo sadlo...a teda boli aj sadlovníky:-)

Sedmohradská držková polievka (fotorecept) Sedmohradská držková polievka (fotorecept) Vaše

Tento recept sa odlišuje od tých, ktoré poznáme bežne u nás, ale základom každej dobej držkovej polievky okrem držiek je dobrý domáci vývar z hovädzích špikových kostí a veľa cesnaku. Táto polievka nemá perkeltový základ, ale obsahuje sušenú štipľavú papriku, sladkú smotanu a citrónovú šťavu, je vynikajúcej ostro - kyslej chuti. Pridávam recept pre milovníkov pikantných ostro-kyslých polievok.

Závin pre kráľov s vínovou penou šodó Závin pre kráľov s vínovou penou šodó Vaše

Tento recept sa tvári ako starodávny, ale nie je v mojich silách potvrdiť alebo vyvrátiť jeho pôvod. Našla som ho v maď.kuchárskej knihe, zistiť dobu a teplotu pečenia, veľkosť plechu a zjednodušiť popis zostalo na mne, pretože veľa kníh vrátane tejto má len krásne fotky:-) Už samotná príprava cesta je zaujímavá. Vínová pena sa javí ku koláčiku ako právom náležitá, keďže si na nej pochutnávali už aj na dvore Kataríny Medicejskej. Pochutnajte si aj vy!

Kincsesbánya (fotorecept) Kincsesbánya (fotorecept) Vaše

Ďalší z maďarskej knihy

«1...5 6 7 ...44 »
Magazín

10 sladkých jablkových koláčikov podľa zahraničných receptúr
Jablkové páje, kejky, tartletky - jabĺčka sú obľúbenou surovinou na prípravu dezertov po celom svete. Pridajte sa tento víkend aj vy k jablkovému ošiaľu a napečte si voňavé dezerty.

Prečo piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky
Mlieko a mliečne výrobky obsahujú bielkoviny, tuky, vitamíny i vápnik pre spevnenie kostí, zubov, svalov a upokojenie nervov. A to nie je všetko!

Vinohranie v Modre
Ani tohto roku sa slávnosti vinobrania v Modre nekonali. Náš mramorový Ľudevít je obklopený rozrýpaným stoličným potokom.


Denný súhrn receptov Novinka!

« September
Október 2015
1234
56789 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

TOP recepty
Aktuálne súťaže Varechy

Súťaž na október o najlepšie sladké aj nesladké jedlá
Aj s blížiacou sa jeseňou vyhlasujeme na Varecha.sk súťaž o najobľúbenejší recept v kategóriách: Najlepšie koláče, torty a iné sladkosti a Najlepšie jedlá bez cukru (jedlá, ktoré nechutia sladko).

Súťaž na október o najlepší nápad, návod či fotopostup
Ak sa zapojíte do našej súťaže o najlepší tvorivý nápad do bytu, domu či záhrady aj v mesiaci október, inšpirujete ostatných a zároveň môžete vyhrať peknú cenu.

Súťaž o najlepšiu desiatu s Jardom Žídekom
Aj vy máte doma školáka a pravidelne bojujete s nezjedenými desiatami? Možno vám s týmto problémom pomôžu rady Jarda Žídeka, ktoré sme nedávno zverejnili v našom novom seriáli.


Inzercia

Časopis Varecha
Varecha 41/2015: Orechová kuchárka Orechová kuchárka
Časopis Varecha v piatok 9. októbra v denníku Pravda.


TOPlist