Havarti (fotorecept)

Autor receptu: palokuchki

Vyroba tohto syra je narocna na cas. Syr musi zriet tri mesiace, aby dostal tu pravu chut. Pridavam recept pre tych, ktori maju viacej mlieka a mozno by chceli skusit nieco nove.

Suroviny

Postup

  1. Do tepleho mlieka 32C som zamiesala najprv sadnute kysle mlieko a potom syridlo. Za 45 minut sa mlieko sadlo. Sadnute mlieko som pokrajala na stvorce 2/2cm. 5 minut po krajani som mlieko premiesavala dalsich 20 minut.
  2. Medzitym ako som miesala mlieko prevarila som si 2l vody. Po 20tich minutach miesania som zo sadnuteho mlieka odliala 1/3 srvatky.
  3. Srvatku som odlievala cez sitko. Kusky syra co mi pretiekli zo srvatkou som dala naspat do hrnca.
  4. K vyzrazanemu syru so srvatkou som doliala tie 2 litre prevarenej vody schladenej na 60C. Vsetko som spolu potom premiesavala dalsiu hodinu. Teplota by mala teraz byt 38C. Teplotou a pravidelnym miesanim sa dosiahne, ze vyzrazane syrove kusky stvrdnu a budu pevnejsie.
  5. Po hodine miesania som zase odliala 1/3 srvatky. Teraz ale som doliala 2l studenej 10C vody. Premiesala som to a po piatich minutach som vsetko zliala. Mozno sa vam to bude zdat zbytocne, naco tolko babrania sa okolo toho. Ja som si to tiez myslela. No ked som robila syr presne podla receptu a druhykrat som si to skratila a zjednodusila, tak vysledok bol zjavne viditelny. Tym procesom dolievania vody, zohrievania alebo schladzovania a miesania sa vytvori ta typicka chut a struktura tohto syra.
  6. Pred tromi mesiacmi ked som robila tento syr nechala som ho v tomto sitku, ktory mi posluzil aj ako forma na odtekanie srvatky. Preto aj syr na uvodnom foto ma inaksi tvar v porovnani s tym co uvadzam neskor. Na uvodnej fotografii je odfoteny syr uz vyzrety po troch mesiacoch.
  7. Tentokrat som na odtekanie srvatky a sformovanie tvaru syra pouzila formy, ktore mi muz urobil z plastikovych trubiek. Takze syr som vlozila do tychto foriem a tie som mala polozene na dierkovej tacke. Formy so syrom som pravidelne zhruba kazdu pol hodinu otacala s pomocou druhej tacky. Tu som si polozila na vrch a vsetko som to spolu otocila.
  8. Po dvoch hodinach odtekania syra som syr dala zase do vody 10C na tri hodiny. Tymto bodom sa docieli, ze syr bude mat vo vnutri jemne male otvory.
  9. Po troch hodinach som syr vybrala na mriezku, nechala som ho stiect asi 15 minut a potom som ho este dala na dve hodiny do 20% slaneho nalevu.
  10. Po dvoch hodinach som syr vybrala zo slaneho nalevu, polozila som ho na mriezku a nechala som ho z obidvoch stran obschnut. Trvalo to asi styri dni. Havarti patri k tvrdym syrom, ktore musia dlhsie zriet. Ked ma syr uz obschnuty povrch natrie sa naterom a navoskuje sa. Takto som to robievala predtym.
  11. Teraz uz dlhsiu dobu to robim tymto sposobom. Pouzivam vakuove balenie. Syr uzatvorim do vrecka, oznacim a odlozim do chladnicky na tri mesiace. Chladnicka by nemala chladit viac ako 10C. Niektori pouzivaju na skladovanie a zretie syra aj pivnice.
  12. Ako som spominala na zaciatku. Vyroba tohto syra je velmi zdlhava. Mozno nikto sa z vas kvoli tomu do toho nepusti. Rozhodla som sa aj tak recept pridat. Uz len tak pre zaujimavost.