Rôzne

Postup jak odstranit chemický povlak u kupovaného ovoce, zeleniny

haji - bez fotkyhaji, 14. novembra 2016

V mnoha receptech je uvedeno použití ovoce - například pomeranče, citrony - i s kůrou. Našla jsem docela dobrou radu, jak s tímto ošetřením naložit. Zastáncům bio produktů blahopřeji, je to lepší volba, ale ne všem dostupná.
Tato dobrá rada koresponduje s mými pocity i praxí:
 hobby.instory.cz/720-nejezte-chemii-vyrobte-si-doma-emul...

@zareaguj


Diskusia k téme

marianne
@haji poznám tak, že sa dáva rovnaký diel octu, soli a sódy bikarbóny...to robievam . Niekto dával aj kyselinu citrónovú ale to nemám odskúšané...inak s kyselinou citrónovou ja vyčistím skoro všetko, kupujem ju ako čistiaci prostriedok.:-D
haji
@Marianne (14.11.2016 12:22)
Děkuji za sdílení zkušeností, milá @Marieanne také používám na nádobí, úklid Pur s balzámem a přidávám do něj práškovou sodu. Ocet je můj největší kamarád, s tím uklízím, myji nádobí, dokonce používám i místo aviváže. Kyselinu citronovou též používám kde už všechno ostatní ztroskotalo.
Hlavně jsem chtěla otevřít tuto diskuzi, aby bylo snadné najít postupy, když chceme zpracovat kůru citrusových plodů. A to nejen před Vánocemi. Krásný den!
marianne
mam overene, ze ziadne savo na svete nevycisti toaletu a kupelnu tak, ako jeden kelimok kyseliny citronovej...sa leskne . Alebo ked periem utierky, najskor ich na noc namocim a potom do pracky dam bud kyselinu citronovu alebo sodu alebo liter octu vlejem...su ako sneh..
bubaya
Ja mám tieto dva recepty už dávnejšie, ale len raz som robila ten druhý. Ináč väčšinou sa snažím kupovať bio. Ale dobre, že si pripomenula, asi začnem aj ja, bio nebio.
1. roztok

20 kvapiek oleja z grapefruitových jadierok
1 PL jedlej sódy, vulgo bikarbóny
2 šálka – 240 ml – obyčajného octu
1 šálka vody
fľaša na postrekovanie

Všetky prísady zmiešať vo väčšej nádobe, lebo sóda vypení pri reakcii s octom.

2. roztok
1 PL citrónovej šťavy
1 PL octu
1 šálka vody – cca 240 ml.
1 fľaša na postrekovanie

Roztok preliať do fľaše s postrekovačom.
Ovocie, zeleninu tesne pred aplikáciou dôkladne umyť, postriekať dôkladne roztokom, nechať 5- 10 minút pôsobiť. Potom dôkladne opláchnuť čistou vodou.

Roztok vydrží cca 4 – 6 týždňov a nestráca na účinnosti.
1x haji
haji
@Bubaya (14.11.2016 18:34)
Děkuji ti, milá @Bubaya za sdílení, víc hlav víc ví. Bio pokaždé neseženu, například jsem vloni dělala citronovo česnekový elixír, dlouho předtím jsem se informovala v našem řetězci, odpověď byla, že bio citrusy mají stále. Až došlo na věc, nebyl jediný. Tož tak. A o ceně se nebavím, ta klasická je sama o sobě na oplach, natož bio.
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
@Haji (14.11.2016 13:03)

Prosím ťa a keď dávaš na pranie utierok ocot, pridáš aj prací prostriedok alebo len v octe vyperieš ?
haji
@Dr (12.12.2016 19:59)
Ajajaj, @Dr na praní utěrek ocet nepoužívám - někde vznikl komunikační šum.
Uterky peru klasicky - buď s přednamočením, nebo s předepírkou /když jsou hodně špinavé/, pak nejméně na 60°C s pracím prostředkem. Škrobím tekutým škrobem. Určo by šlo dát pár kapek octu k tekutému škrobu.
Další prací postupy, zkušenosti a sdílení najdeš :  varecha.pravda.sk/diskusie/dobry-prostriedok-na-pranie-za...
janger
@Dr (12.12.2016 19:59)

Snad sa nenahnevas, @dr , ak aj ja napisem, ako to robim s octom ja. Pradlo vyperiem s normalnym praskom na pranie, ale do priehradky v pracke, kde sa dava avivaz, tak tam nedam avivaz, ale vzdy trochu octu. Avivaz vobec nepouzivam, neznasame tie silne vone. Skrob tiez neppuzivam.
1x staja
kecupicek
Ďakujem Vám všetkým za dobré rady, je to lacné aj účinné. Ľudia skúšajú všeličo, veď aj v minulosti sme pridávali do poslednej vody na plákanie ocot.